Érintés és ölelés = egészség
Az endorfint (a boldogsághormont) az érintés hívja életre. Az endorfin csökkenti a szorongást és a stresszt, természetes nyugtató és fájdalomcsillapító hatása van. Egész immunrendszerünket aktiválja, a stressz negatív hatásait csökkenti, az esetleges betegségek gyógyulási folyamatát felgyorsítja, azaz egészségesebbé tesz bennünket. tehát az érintés és ölelés hozzásegít az egészséghez.
Akkor miért nem használjuk ezt a kellemes és egyszerű gyógymódot?
Az érintés kézrátétel formájában több ősi civilizációban is felfedezhető mint gyógymód. Elfelejtkeztünk volna erről a több ezer éves jól bevált módszerről? Vagy egyszerűen a rohanó világban már arra sem szakítunk időt, hogy megérintsük szeretteinket? Vagy más okok húzódnak a háttérben?
A szeretet egyik legfontosabb “nyelve” az érintés, amelynek melegét már magzati állapotban megtapasztaljuk. Gondoljunk csak arra, amikor kismama önkéntelenül simogatja növekvő pocakját, ezzel is kifejezve a mély érzéseket, a kötődést, a törődést várva várt kisbabája iránt.
Ez a fajta a szeretet-kommunikáció jó esetben végigkísér bennünket egész életünkben. A testi kontaktus kezdetben a gondoskodáson, a szoptatáson, ringatáson keresztül, később főleg az érintés egyéb formái / például ölelés, simogatás/ által fejti ki jótékony hatását. Akkor is közvetíti nekünk a szeretetet, ha szavakkal nem is fejezik ki számunkra azt. Sőt, hiába halljuk; hogy ”szeretlek”, ha ennek közlésére nem használjuk az érintést mint szeretet-nyelvet. Márpedig ha az érintést a felnövekedés ideje alatt tartósan nélkülözni kényszerülünk, a hiány a felnőtt korban a testi kontaktus kerüléséig is vezethet.
Gary Chapman, amerikai családi tanácsadó 2004-ben írt az öt szeretet nyelvről, köztük az érintésről. Magyarul több könyve is megjelent. Az ”Egymásra hangolva” fülszövegében a kiadó ezekkel a szavakkal ajánlja a művet:
”…. könyve a kommunikáció-pszichológia eredményeire alapozva fontos felfedezést tesz: a szeretet-közlés többféle csatornán át történhet, de mindenki csak azt az adást képes fogni, amelyre neveltetése, környezete és személyes hajlamai hatására ráhangolódott.”
„Napi négy ölelés kell a túléléshez, nyolc a szinten tartáshoz és tizenkettő a gyarapodáshoz.”
Az érintés egészségre gyakorolt hatása akkor a legerősebb, ha olyan ember ölel meg bennünket, akit szeretünk, azaz érzelmileg közel áll hozzánk. De még az idegenek érintése is lehet pozitív hatású. Állatkísérletek és emberi megfigyelések igazolták már a 40-es évektől, hogy a testi-lelki egyensúly mennyire függ a társas együttléttől, különösen az érintéstől. Virginia Satir amerikai pszichológus gyakran idézett mondása szerint „Napi négy ölelés kell a túléléshez, nyolc a szinten tartáshoz és tizenkettő a gyarapodáshoz.”
Elég csak érinteni, ölelni szeretteinket és máris ők is, mi is boldogabbak, egészségesebbek leszünk. vagyis az érintés és ölelés hozzájárul a kellemes közérzethez és gyógyít. A termékenységhez ennél jobb kiindulópont nem is kell.
Kérdésed van?
Tedd fel! Írj nekünk!! Ismerkednél velünk? Hallgass bele programunkba! Bővebben olvashatsz a GyereBaba Program leírásában.