Hárítás avagy a tudattalan hatalma
Biztos megszoktad, hogy az életedben a problémás dolgoknak legelőször is az okát keresed meg, majd a megoldási módok közül a leghatékonyabbat kiválasztod, hogy változtass a helyzeten. De mi történik akkor, ha nincs kézzel fogható ok, hiányzik megfelelő magyarázat? Késik a gyermekáldás, nincsen kimutatható szervi probléma, amely akadályozná a fogantatást? Nem érted, mi is a baj, holott te mindent megteszel?
Sokszor olyan pszichés okok állnak a háttérben, amelyek nem olyan egyértelműek, vagy egészen egyszerűen azért nem vesszük azokat észre, mert megbújnak lelkünk mélyebb bugyraiban, mert nem engedjük, hogy felszínre kerüljenek, tudatosuljanak.
Józsit a javarészt a nagymamája nevelte, erős kötődésben, mély szeretetben. A nagymama nem pusztán a szeretett személy volt a felnövő fiú, majd a férfivá érő Józsi életében, hanem ő képviselte a tekintélyt is, ő volt az, akinek leginkább meg akart felelni. A Program során az egyik alkalommal a családi mondásokról és azok erejéről beszélgettünk. Akkor jött elő a tudattalanból a kamaszkorban bevésődött nagymamai figyelmeztetés, miszerint: „Csak arra vigyázz, hogy egy lányt se ejtsél teherbe, fiam!” A nagymamai intés olyan mélyen megtapadt a tudatban, hogy Józsi valóban „nem csinált” gyereket. Szerencsére ez a helyzet megváltozott, Józsi már apai örömök elé néz. Nyilván sok mindennek köszönhető a siker, melyek közül jelen esetben az egyik leglényegesebb a hárítás tudatosítása.
Sokszor nem is kellenek ilyen mondatok ahhoz, hogy, soha ki nem mondott gondolatainkból, félelmeinkből valós gátakat építsünk. Juditot édesapja kiskamaszkorában molesztálta, amely nehéz titokként nehezedett rá. Ezek a korai tapasztalatok, a traumatikus élmények vezettek odáig, hogy 18 éves korára már az egyik petefészkét teljesen, a másikat 2/3 részben eltávolították a daganatos elváltozások miatt. Vagyis Judit tudattalanul kizárta annak a lehetőségét, hogy a (lány)gyermekét efféle bántalmazásnak kitegye. Ha a pszichoterápia során ezek a pszichés gátak, hárítások felszínre kerülnek, lehetőség van ezeket átdolgozni… A fogantatás pedig – mint ahogy számtalan eset igazolja – csonkolt petefészekkel is lehetséges.
Van olyan eset is, amikor elég csak a hétköznapi szokásainkon, vagy akár rosszul rögzült szóhasználatunkon változtatni
Gáborék évek óta kitartóan próbálkoztak, hogy gyermekük lehessen. Gyönyörű pár, rendezett élet, minden a helyén. Csak éppen Gábor a feleségét következetesen (igaz, viccesen) „csajomnak” szólította. Amikor ez szóba került, maga is meglepődött. Rácsodálkozott, hogy valóban: a „csaját” egy felelősségteljes férfi nem ejti teherbe. A rosszul rögzült mintázat felismerése mélyebb változásokat indíthat el. Talán ennek is köszönhető, hogy nemsokára megszületik régóta várt babájuk.
Van még kérdésed a hárítás, annak feldolgozási lehetőségeiről vagy esetleg arról, hogyan dolgozunk a csoportban ezekkel a kérdésekkel? Tedd fel! Írj nekünk!! Ismerkednél velünk? Hallgass bele programunkba! Olvasd el a Program leírását vagy jelentkezz a következő tanfolyamra.